12 tipů, jak si zlepšit náladu

Je normální pociťovat smutek nebo úzkost z určitých životních událostí. Dlouho přetrvávající smutek může vést až k depresi, a to přece nikdo nechce. Je proto dobré nezanedbávat péči o své duševní zdraví a pohodu. Proto vám dnes ukážeme 12 možností, jak byste svou náladu mohli ovlivnit každý den.

Nikdy není na světě tak dobře, aby nemohlo být ještě lépe. Zároveň máme každý nějaké své osobní problémy a není na škodu si jakýmkoliv způsobem zlepšit náladu. Vaše duševní zdraví může ovlivnit váš fyzický stav a váš fyzický stav může zase ovlivnit vaše duševní zdraví.

12 tipů, jak si zlepšit náladu:

 1. Dejte si šálek čaje
 2. Jděte na procházku do přírody
 3. Zavolejte veselému příteli
 4. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny
 5. Dejte si horkou koupel
 6. Udělejte něco hezkého pro ostatní
 7. Dělejte něco, v čem jste dobří
 8. Dostatek spánku
 9. Pravidelně cvičte
 10. Poslouchejte veselou hudbu
 11. Pořiďte si domácího mazlíčka
 12. Digitální detox

1. Dejte si šálek čaje

Je prastaré přísloví, že čaj vše napraví a určitě je na něm kus pravdy. Spousta lidí pije čaj pouze jako prevenci před nachlazením či jako samotný lék. Tento blahodárný nápoj však může zvednout náladu a zlepšit soustředění. Pití čaje snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, kterému bychom se měli co nejvíce vyhýbat.

2. Jděte na procházku do přírody

Není žádnou novinkou, že procházka v parku může zpříjemnit den každému. Pokud samozřejmě venku nepadají trakaře. Pobyt v přírodě má pozitivní vliv na naši duševní pohodu a člověk se pak samozřejmě cítí í více fit. Pokud máte možnost bydlet poblíž stromů, rozhodně tuto možnosti využijte. Lidé žijící poblíž stromů mají obvykle lepší duševní zdraví a ranní probouzení za zpěvu ptactva také není k zahození.

3. Zavolejte veselému příteli

Štěstí je doslova nakažlivé. Proto by bylo vhodné se obklopit takovým kruhem lidi, ve kterém najdete samé veselé kopy. Pokud se tedy cítíte na dně, udělejte si čas ať už na klasický telefonát nebo videohovor s vaším nejveselejším přítelem. Zaručeně vám to zlepší den a celkovou náladu.

4. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny

Zdravá strava může zlepšit duševní pohodu. Zelenina a ovoce obsahují spoustu minerálů, vitamínů a vlákniny, které potřebujeme, abychom byli psychicky i fyzicky zdatní. Není tedy na škodu mít doma v zásobě pár jablek či banánů a obzvlášť v létě si místo těžkých masitých jídel dopřát různé varianty salátů.

5. Dejte si horkou koupel

Pravidelná horká koupel, ideálně každé odpoledne nebo večer, může zásadně zvednout člověku náladu. Lidem bojujícím s depresí 30minutová horká koupel o minimální teplotě 40°C a následným 20 minutovou relaxací pod dekou výrazně zlepšila náladu.

Tipy, jak si vychutnat koupel naplno:

Zapalte si svíčky

Svíčky jsou jedním z nejúčinnějších prostředků, jak si vytvořit relaxační atmosféru. Vyberte si vůni, která vám vyhovuje, zapalte několik svíček a umístěte je poblíž vany. Světlo a vůně svíček vytvoří okouzlující atmosféru, která vám pomůže uvolnit se a relaxovat.

Přidejte do vany esenciální oleje

Esenciální oleje jsou ideálním doplňkem pro vaši relaxační koupel. Některé oleje, jako levandule nebo máta, mají uklidňující účinky a mohou pomoci zmírnit stres a úzkost. Přidejte několik kapek do vaší koupele a nechte se unášet vůní olejů.

Relaxujte s hudbou

Zkuste si pustit relaxační hudbu. Hudba může pomoci snížit úzkost a zlepšit náladu. Vyberte si hudbu, kterou máte rádi a co vám pomáhá uvolnit se.

Použijte přírodní produkty

Použití přírodních produktů, jako jsou soli do koupele nebo tělové máslo, může být skvělým způsobem, jak se postarat o svou pokožku a zároveň si užít relaxaci. Sůl do koupele může pomoci uvolnit svaly a zlepšit krevní oběh, zatímco tělové máslo může pokožku hydratovat a zjemnit.

Dopřejte si oblíbený nápoj

Pokud si chcete dopřát ještě větší dávku uvolnění a dobré nálady, nezapomeňte si připravit oblíbený nápoj. Co by mohlo být lepšího než relaxovat v horké koupeli s teplým šálkem čaje nebo s lahodnou sklenkou vína?

6. Udělejte něco hezkého pro ostatní

Obdarovávání blízkých prokazatelně snižuje úzkost a zvyšuje pocit štěstí a sociálního propojení. Lidé, kteří jsou k ostatním laskaví se cítí méně úzkostliví a více šťastní. Takže se na někoho v supermarketu usmějte, pošlete mamince nějaké květiny nebo napište kamarádce, aby věděli, že na ně myslíte. Budete se divit, jak dobře se pak bude cítit obzvlášť v momentě, kdy vaši laskavost opětují.

7. Dělejte něco, v čem jste dobří

Ať už je to běh, pečení nebo malování. Dělat něco, v čem jste dobří, je rychlý a snadný způsob, jak si zlepšit náladu. Samozřejmě pokud jediné, v čem jste dobří, není jíst nezdravé jídlo a pít alkohol.

8. Dostatek spánku

Kvalitní spánek je jednou z priorit, kterou by měl každý člověk dodržovat. Bez dostatečného spánku se můžete stát podrážděnými, náladovými a je prokázáno, že dlouhodobý nedostatek spánku vede k depresi a úzkosti obzvlášť v momentě, kdy si nedopřejete spánek delší než šest hodin. Mnoho lidí ovšem nedokáže usnout na povel. K tomu vám mohou dopomoci například CBD kapky nebo oleje, díky nimž dosáhnete klidné a soustředěné mysli, takže budete moci dosáhnout kvalitního spánku. Uvidíte, že se vám hned následující ráno bude vstávat lépe a budete mít lepší den.

9. Pravidelně cvičte

Je všeobecně známo, že při sportovních aktivitách vaše tělo uvolňuje endorfiny. Běhání, plavání, jízda na kole a tanec prokazatelně snižují úzkost, údajně způsobenou zvýšením krevního oběhu v mozku. Jakýkoli druh cvičení je užitečný, pokud vám vyhovuje a máte ho dostatek. Cvičení by mělo být něco, co vás baví jinak bude těžké najít motivaci dělat to pravidelně. Může se stát, že vás následně bude takzvaně „bolet celý člověk“. Pro takové případy tady máme opět zázrak zvaný CBD. Produkty s touto látkou napomáhají zmírnit bolest a zánět po náročném tréninku.

natural

natural

7% balení 790 Kč
kusů
12% balení 1 190 Kč
kusů
24% balení 2 190 Kč
kusů
energy

energy

5% balení 890 Kč
kusů

10. Poslouchejte veselou hudbu

Smutné písničky vám určitě náladu nezlepší. Ještě, než budete mít den pod psa, sestavte si playlist pro zlepšení nálady. Poslech pozitivní hudby může zlepšit vaši náladu nejen krátkodobě, ale také dlouhodobě. Obzvlášť v momentě, kdy narazíte na song, který nemůžete dostat z hlavy několik hodin, dnů nebo dokonce týdnů.

11. Pořiďte si domácího mazlíčka

Nic na světě vám neudělá větší radost než vrtící se ocásek ve dveřích v momentě, kdy se vracíte unavení z práce. Takový pejsek vás bude vítat opravdu po každém vašem návratu. Dokonce i poté, co jdete pouze s odpadky. Předení koček při usínání vás zase dokáže dostat do takové pohody, že vás úzkost ani stres nebude v daný moment vůbec obtěžovat.

12. Digitální detox

Jedním z hlavních „rušičů“ jsou samozřejmě také sociální sítě. Efekt neustálého připoutání se k sociálním sítím může ve skutečnosti vést k sociální izolaci. Není tak od věci si jednou za čas dát tzv. digitální detox a dát si třeba týden bez jediného kliknutí na jednu z ikon sociálních sítí. Mnohdy je totiž jejich obsah falešně vyumělkovaný a neodpovídá realitě, což může ovlivnit vaši spokojenost se sebou samým.

Toto byl seznam nejúspěšnějších tipů, které vaši náladu zaručeně ovlivní. Je však důležité radovat se z maličkostí a dělat si radost malými dárky. Smějte se na náhodné kolemjdoucí nebo se radujte z veselých událostí, které se udály ve světě. Pečujte o sebe – kupte si jednou za čas něco pěkného na sebe. Váš jídelníček také snese občasnou neřest v podobě čokoládového dortíku. Snažte se omezit konzumaci alkoholických nápojů – z opilosti nikdy nic dobrého nevznikne. A na konec – myslete pozitivně, nikdy nekoukejte na sklenici jako poloprázdnou, ale poloplnou.

Zdroje:
1. [online]. [cit. 2023-02-21]. Dostupné z: https://www.psychologicalhealthcare.com.au/blog/improve-mood-be-happier
2. [online]. [cit. 2023-02-21]. Dostupné z: https://www.tenethealth.com/healthy-living/corporate-content/15-ways-to-boost-your-mood
3. [online]. [cit. 2023-02-21]. Dostupné z: https://secretmanchester.com/12-ways-to-boost-your-mood/
4. [online]. [cit. 2023-02-21]. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2019/10/16/style/self-care/cbd-oil-benefits.html
5. [online]. [cit. 2023-02-21]. Dostupné z: https://www.homecaremag.com/may-2021/potential-health-benefits-cbd-older-adults
6. [online]. [cit. 2023-02-21]. Dostupné z: https://pachamamacbd.com/blogs/lifestyle/cbd-improve-mood

Napsal
, Marketingový specialista

Igor je marketér z agentury WOXO. Jeho specializací je reklama, PR a marketing, ale ve volném čase se dlouhodobě věnuje problematice konopí a sleduje český trh s CBD produkty.

Nejvyšší kvalita CBD
produktů na trhu - za tím si stojíme
100% legální
vše laboratorně testováno, certifikováno
Expresní doručení a spolehlivost
je u nás samozřejmost